Ortodonti

“Mutlu Gülüşler İçin

Ortodonti diş tedavinizi güvenle, profesyonel diş hekimleriyle yaptırabilirsiniz.

Ortodonti Nedir?

 

Diş Hekimi Mehmet Rıfat Akpınar kontrolünde;

Ortodontik tedavi, dişlerin çenedeki konumlarının düzeltilebilmesi için genelde dişlerin üzerine braket adı verilen parçaların yapıştırılması ve tellerin kullanılmasıyla gerçekleştirilen bir tedavidir.


Sıkça Sorulan Sorular

Hastalar braket taktıklarında, dişlerinde bir miktar kızarıklık ve şişme görülebilir. Braketler çıkarıldıktan sonra ise bu problem ortadan kalkmaktadır. Diş teli veya diş plağı kullanmak sizi diş eti sorunlarına daha hassas bir hale getirebilir. İyi bir ağız bakım alışkanlığına sahip olarak diş ve diş etlerinizi koruyabilirsiniz.
Ortodontik problemler genetik ve çevresel pek çok sebepten kaynaklanabilir. Diş ve çene gelişimi sırasında karşılaşılan sıkıntılar, küçük yaşlarda meydana gelen diş ve çene travmaları ile çocukluk dönemindeki parmak emme gibi kötü alışkanlıklar ortodonti problemlerini tetikleyebilir. Bu tarz alışkanlıklara sahip bireyler bir an önce tedavi edilmelidir
(7-10 yaş arası).
Erken yaşta farkına varılan bozukluklarda, basit apareylerle ilerde oluşabilecek ağır bozuklukların önüne geçilir..
Hasta büyüme-gelişim dönemindeyse; üst veya alt çenesini ilgilendiren sorunun varlığında ortodontik yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Hasta yetişkinse ciddi iskeletsel bozukluklar ortodonti-cerrahi işbirliği ile tedavi edilmektedir.
Dişler küçük, çene büyükse dişler aralıklı olur tam tersi olduğunda dişler çeneye sığamaz ve çapraşıklık oluşur.
Yine ağız solunumu dolayısıyla oluşabilecek üst çenedeki iskeletsel darlık ortodontik apareyler yardımıyla tedavi edilebilir.
Dişler arası boşluklar; ağızda diş boşluklarının olması, dilin normalden büyük olması dişlerin aralanmasına sebep olmaktadır. Dişlerin çapraşık olmasının bir diğer sebebi ise erken kaybedilen süt dişleri ve yine süt dişlerinin çürüdükten sonra uzun süre dolgu yapılmamasıdır.
Ortodontik tedavi sonrasında dişlerinizin yeni konumlarına uyum sağlaması ve kemik çevresinin gelişmesi tedavi sonrasında da bir müddet devam etmektedir.
Teller çıkarıldıktan sonra tekrardan bozulma riskinin önüne geçilebilmesi için dişlerin arka yüzlerine yapıştırılan ince teller ve takıp çıkarılabilir şeffaf plaklardır.
Ortodontik tedavinin ne kadar süreceği hastanın yaşına, sorunun ciddiyetine, uygulanacak olan tedavi yöntemine ve hastanın uyumuna göre değişebilmektedir. Hastanın ağız bakımı iyiyse, seanslara düzenli katılımı sağlanırsa, verilen aparey lastik gibi aletleri kullanımı düzgünse ve braketler ile telleri kırmıyorsa tedavi süresi de o kadar kısalacaktır.
Ortalama tedavi süresi ise 1,5 senedir.
Tel tedavisinin başlangıcı ve ara seanslar ağrısız ve basit işlemlerden oluşmaktadır. Ancak, teller ilk takıldığı seanslarda yanaklarda ağrılar ve yaralar meydana gelebilmektedir. Yaralar bir süre olabilmekte ve çoğu zaman kendiliğinden geçebilmektedir. Genel olarak ilk seanslardan sonra alışma süreci bittiğinde tekrar görülmemektedir.
Ortodontistlerin hastalarına verdikleri ‘hasta mumu’ adındaki madde de bu yara sürecinde kullanılabilmekte ve yaraya sebep olan braket veya diş telinin irritasyonunu engelleyebilmektedir.
Özellikle teller ilk takıldığında ve ara seanslardan hemen sonra dişler sıkıldığında ve sert şeyler yendiğinde dişlerde sızı oluşabilmektedir. Bu oluşan sızı 3-4 gün içerisinde kendiliğinden geçer.
Ortodontik tedavide yaş sınırı yoktur. Yaşa göre tedavi planlaması ve süresi değişebilir.
Son yıllarda tüm dünyada yetişkin ortodonti tedavisi yaygınlaşmıştır.
Porselen braketler kullanılarak estetik kaygıları da en aza indirmek mümkündür.
Son yıllarda dişlere yapılan Irngual ortodonti tedavi ya da şeffaf plaklar kullanılarak gerçekleştirilebilen tedaviler erişkinler için önemli bir alternatif oluşturmaktadır
Teller takıldıktan sonra dişler her zaman ki gibi doğru şekilde fırçalanır..
Tellerin fırçalamadan dolayı kopması ve çıkması durumu olmaz.
Ancak tellerle birlikte daha ayrıntılı bir temizlik ve daha özenli fırçalamak gerekmektedir.
Bunun için ortodontistinizin tavsiye edeceği ve kullanımını göstereceği; özel olarak tasarlanmış ortodontik fırçalar ve ara yüz fırçaları kullanılabilir.
Tellerin kırılmasına ya da braketlerin çıkmasına sebep olabilecek sert, asitli, yapışkanlı, çekirdekli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sert besinler (elma, armut gibi) ısırıp koparılarak değil, keserek yenmelidir. Çekirdekli besinler (erik, zeytin, hurma gibi) çekirdeğiyle ağza atılmamalı, çekirdeği dışarıda ayrıldıktan sonra yenmelidir.
Asitli içecekler içilmemelidir. Yapışkanlı besinlerden (sakız, lokum gibi) uzak durulmalıdır.
Şeffaf plak ile tedavi; bir dizi, neredeyse hiç görünmeyen, şeffaf plaktan oluşan,
istenildiğinde takıp çıkarılabilir ve konforlu plaklardan kullanarak dişlerinizin bozulmamasını sağlayan tedavi şeklidir.
Şeffaf plakla tedavi sırasında da rahat ve konforlu gülümsemenizi sağlar.
Şeffaf plaklar 3 Boyutlu özel yazıcılarda üretilmekte ve birçok diş problemin tedavisi için etkinliği kanıtlanmış tedavi sunmaktadır.
Şeffaf plak dişlerinizi neredeyse görünmeyen ve dişlerinizin bozulmamasını sağlayan tedavi sğrecidir ve size hayal ettiğiniz gülümsemeyi doğal yollarla kazandıran ileri bir tedavi yöntemidir.

İletişim Bilgileri

Tedavi hakkında daha detaylı bilgi için hemen bizi arayın!

Çalışma Saatleri

Pzt – Cmt 09:00 – 21:00
Pazar 12:00 – 18:00

    Formu kullanarak tedaviler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

    Sohbeti başlat
    Whatsapp Destek Hattı
    Merhaba
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?