Protez Diş

“Kayıp dişler insanların hayatını olumsuz etkilemektedir!

İşte tam da bu noktada yardımımıza protez diş tedavisi yetişiyor.

Protez Diş Nedir?

Halk arasında takma diş olarak bilinen ve bu şekilde adlandırılan diş protezi, ağızda kaybedilmiş dişlerin yerine takılan yapay dişlere verilen isimdir.
Diş kayıpları genelde, diş eti hastalıkları sonucu veya herhangi bir kaza sonucu oluşmaktadır. Diş kayıpları ile oluşan diş boşlukları protez dişler yardımıyla giderilmektedir. Diş kaybından doğan problemler: konuşma bozukluğu, yeme-içme zorluğu, estetik kaygılar gibi problemlerdir. Protez diş yardımı ile bu sorunların tamamı ortadan kalkarak kişiye rahat bir yaşam imkanı sunulmaktadır.

Protez Dişin Amacı

 • Protez dişler, hastanın kaybettiği dişlerle birlikte kaybettiği diğer fonksiyonların tekrar kazanılmasını hedefler. 
 • Protez dişler, hastanın konuşma bozukluğunun giderilmesini amaçlar. 
 • Protezler hastanın estetik kaygılardan kurtulmasını, güzel bir gülümsemeye kavuşmasını sağlar. 
 • Eksik dişleri olan hastalar, zamanla gülmeyi kendine fobi edindiklerinden psikolojilerinde düzelme sağlanması protez dişlerin bir başka amacıdır. 
 • Protez dişlerin genel olarak amacı hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesinin sağlanması

Protez Diş Çeşitleri

Protez çeşitleri dişlerin durumuna ve kemik yapısına göre seçilmektedir. Hasta ve hekim birlikte karar alarak uygulamaya koymaktadır.

Sabit Protez Dişler

Sabit protezler adıyla uyumlu şekilde dişlere yapıştırılan ve kişinin kendi başına çıkaramadığı diş protezi türüdür. Kron ve köprü protezini tanımlamaktadır. Az sayıda diş eksikliği olan hastalar için en uygun protez çeşididir.

Hareketli Protez Dişler

Sabit protezler az sayıda diş eksikliği olan hastalara uygulanan bir yöntemken, hareketli protezler daha fazla sayıda diş kaybı olan hastalara uygulanan protez çeşididir.

İmplant Üstü Protez Dişler

Hastanın çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalardan(implant) destek alınarak yapılan kuron veya köprü protezleridir.

Protez Temizliği Nasıl Yapılır?

Protezlerin günlük temizlik ve bakımının yapılması, estetik görünüm, dişetlerinin tahriş olmasının önlenmesi ve ağız kokusunun giderilmesi açısından önemlidir.

Sabit protezler: Dişlerimizi günde en az 2 kez, özellikle kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce fırçalamalı, 1 kez de diş ipiyle diş aralarını temizlemeliyiz. Köprü protezlerinin altına sıkışabilecek yemek artıkları, dişeti iltihaplarına ve ağız kokusuna neden olacağından, özel olarak tasarlanmış olan diş ipleri ile köprü altları temizlenmelidir. Kabuklu fındık, fıstık gibi sert yiyecekleri kaplama dişlerle yemek, kaplamaların kırılmasına neden olabileceği gibi, kullanım süresini de kısaltacaktır.Yemeklerden sonra protez çıkarılmalı, ağız çalkalanıp, protez yıkandıktan sonra geri takılmalıdır. Protez, günde en az bir kez diş fırçasıyla, diş macunu veya protez bakım ürünleri kullanılarak fırçalanmalıdır.

İletişim Bilgileri

Tedavi hakkında daha detaylı bilgi için hemen bizi arayın!

  Formu kullanarak tedaviler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Sohbeti başlat
  Whatsapp Destek Hattı
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?