Yirmilik Diş Tedavi Edilebilir Mi?

Yirmilik Diş Tedavi Edilebilir Mi?

Yirmilik diş olarak bilinen azı dişi genellikle yirmili yaşlarda gelişimini tamamlar. Yirmilik dişler kişilerin genetik ve kök anatomisine bağlı olarak tamamen çıkabilir ya da gömülü olarak kalır. Bu nedenle yirmilik diş tedavi yöntemlerine geçmeden önce dişin durumuna karar verilir. Yaşanan problemlere bakılarak diş çekimi yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

Dişin herhangi bir ağrı, sızı problemi varsa tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu tedavi yöntemi diş çekimidir. Fakat yirmilik diş söz konusu ise diş çekimi son tercihtir. Sorun çıkarmayan ve sağlıklı bir şekilde çıkan dişler için diş çekimi önerilmez.

Dişin çene kemiğine gömüldüğü orana bakılır ve diğer dişleri rahatsız edip etmediği incelenir. Gömülü dişlerde nadiren kist oluşumu gözlemlenir fakat kist, apse ve çürüme gibi istenmeyen durumlarda diş çekimi gerçekleştirilmelidir. Bu bölgede diş kökleri ve kemik yumuşak bir yapıda olduğundan dolayı diş çekiminin kolay olduğu söylenir.

Yirmilik Diş Çürür Mü?

Yirmilik diş genellikle 18 ile 30 yaşa arasında kendini göstermesi gerekir. Fakat her insanda farklı zaman diliminde çıkan bir azı diştir. Kimi yetişkinliğe ilk adımı attığında bu dişlere sahip olurken kimi çok daha geç yaşlarda sahip olur. Bu süreç genellikle sıkıntılı olmaktadır çünkü bu diş çıkarken diğer dişler tarafından sıkıştırılıp engellenebilir ve sonucunda gömülü olarak kalır. Yirmilik diş tedavi yöntemleri bu aşamada devreye girer. Dişin gömülü kalması çene yapısının bozulması, enfeksiyona ve çürüklere mahal verebilir. Gömülü ve yarı gömülü yirmilik dişler ağzın iç tarafında kalır ve düzgün bir şekilde fırçalanmaz ise çürük oluşumunun önüne geçilmez. Bu durumda çürüme tedavisi yapılmaz ise enfeksiyon oluşmasına ve diğer dişlerin de bu durumdan zarar görmesine neden olur.

Yirmilik Diş Ameliyatı Yapılmazsa Ne Olur?

Yirmilik diş diğer dişlerin baskısıyla çıkmak için yeterli alanı olmadığında bazı komplikasyonlara neden olur. Yirmilik diş yarı gömülü ya da gömülü olarak kendini gösterebilir. Bu aşamada diş etinin kızarık ve şişmiş olması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumun sebebi diş etinin enfeksiyon kapmasıdır. Enfeksiyon da dişin çürümeye başlaması anlamına gelir.

Yirmilik diş tedavi yöntemlerinden biri olan ameliyat tam bu noktada yapılır. Yirmilik diş ameliyat ile alınmaz ise çene yapısının şekli bozulur. Diğer dişler zarar görür. Ayrıca çene ve kemiklere kalıcı hasar verecek olan kistlerin oluşması da muhtemeldir. Tüm bunlar cerrahi operasyon ile önlenebilir.

Leave A Reply

Sohbeti başlat
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?